Οι ψήφοι και η σειρά κατάταξης εκλεγέντων και επιλαχόντων για το ΔΣ της ΠΕΔΑ και εκπροσώπων στην ΚΕΔΕ

Την πρώτη θέση στην εκλογική διαδικασία της Π.Ε.Δ.Α. που πραγματοποιήθηκε στο Σεράφειο Ίδρυμα του Δήμου Αθηναίων κατέλαβε η προσκείμενη στην «Νέα Δημοκρατία», «Ενωμένη Αυτοδιοικητική Παράταξη» με 149 ψήφους και 13 έδρες (από τις 25 συνολικά).
Στην δεύτερη θέση κατατάχθηκε η παράταξη «Νέα Αυτοδιοίκηση» του απερχόμενου Προέδρου της Π.Ε.Δ.Α, Γιώργου Ιωακειμίδη με 50 ψήφους (4 έδρες) και ακολουθούν:
Ριζοσπαστική Αυτοδιοικητική Πρωτοβουλία (πρόσκειται στον ΣΥΡΙΖΑ) 31 ψήφοι και 3 έδρες
Αυτοδιοικητικό Κίνημα (πρόσκειται στο ΚΙΝ.ΑΛ) 30 ψήφοι και 3 έδρες
Λαϊκή Συσπείρωση (ΚΚΕ) 19 ψήφοι και 2 έδρες
Συντονισμός Αιρετών (ΛΑΕ) 11 ψήφοι (έχασε την έδρα για μια ψήφο)
ΑΝΤΑΡΣΥΑ 1 ψήφος
ΑΘΗΝΑ το σπίτι μας 1 ψήφος
Ψήφισαν 293 επί συνόλου 300 εκλεκτόρων
Άκυρα 1 ψήφος. Λευκά 0

Μαρκόπουλος- Κωνσταντέλλος
Σε ότι αφορά την σταυροδοσία των υποψηφίων, στην πλειοψηφήσασα παράταξη ο Δήμαρχος Δήμου Γαλατσίου, Γιώργος Μαρκόπουλος έλαβε 100 ψήφους έναντι 69 του Δημάρχου Δήμου Βάρης, Βούλας, Βουλιαγμένης, Γρηγόρη Κωνσταντέλλου . Ο κ. Μαρκόπουλος , αναμένεται να είναι ο νέος πρόεδρος της Π.Ε.Δ.Α, διότι όπως επίσημα είχε δηλωθεί από την παράταξη του , όποιος εκ των δυο έπαιρνε τις περισσότερες ψήφους , εκείνος θα προτεινόταν για πρόεδρος .

Κατάταξη υποψηφίων
«Ενωμένη Αυτοδιοικητική Παράταξη» (149 ψήφοι, 13 έδρες)

Υποψήφιοι για το Διοικητικό Συμβούλιο της ΠΕΔΑ
Δήμαρχοι ( εκλέγονται 10)
1. Μαρκόπουλος Γεώργιος, Δήμαρχος Γαλατσίου: 100 ψήφοι
2. Κωνσταντέλλος Γρηγόρης, Δήμαρχος Βάρης, Βούλας, Βουλιαγμένης: 69
3. Φωστηρόπουλος Ιωάννης, Δήμαρχος Παλαιού Φαλήρου: 61
4. Μπουρνούς Ευάγγελος, Δήμαρχος Ραφήνας-Πικερμίου: 60
5. Μαυρίδης Αναστάσιος, Δήμαρχος Λυκόβρυσης-Πεύκης: 56
6. Ζορμπάς Βασίλειος. Δήμαρχος Αγίας Παρασκευής: 44
7. Κιούσης Δημήτρης, Δήμαρχος Κρωπίας: 42
8. Κωνσταντάτος Ιωάννης, Δήμαρχος Ελληνικού-Αργυρούπολης: 35
9. Τσίρμπας Γεώργιος, Δήμαρχος Αγ. Αναργύρων-Καματερού: 35
10. Ζορμπάς Ιωάννης, Δήμαρχος Αίγινας: 30
Επιλαχών

11. Μπινίσκος Αναστάσιος, Δήμαρχος Δάφνης-Υμηττού: 29 ψήφοι

Δημοτικοί Σύμβουλοι (εκλέγονται 3)
1. Αξιώτης Βασίλειος 60 ψήφοι
2. Ηλίας Ιωάννης 60
3. Μπάρδης Μελέτιος 55 (μετά από κλήρωση με τον ισοψηφίσαντα Γ. Σωφρόνη)

Επιλαχόντες
1. Σωφρόνης Γεώργιος 55 ψήφοι
2. Ξυριδάκης Παντελής 41
3. Κοσμοπούλου Αναστασία 41
4. Κασαγιάννης Λάμπρος 38
5. Τούντας Αντώνιος 33
6. Αλιγιζάκη Ασπασία 32
7. Γώγος Χρήστος 27
8. Μούρτζής Δημήτριος 23
9. Αραμπατζής Γαβριήλ 18
10. Οικονόμου Ευθύμιος 9

Δημοτικοί Σύμβουλοι για την Γενική Συνέλευση της ΚΕΔΕ (εκλέγονται 33)

1. Τεντόμας Χρήστος 73 ψήφοι
2. Κορομάντζος Βασίλειος 55
3. Σταθούλης Σπύρος 50
4. Κουκής Νικόλας 47
5. Ζόμπος Κωνσταντίνος 45
6. Βουγιουκλάκης Αιμίλιος 44
7. Πουλάκης Πέτρος 44
8. Ηλίας Ιωάννης 41
9. Μπαρτζής Μελέτιος 40
10. Βαφειάδης Νικόλαος 39
11. Παπαθανάσης Δημήτριος 39
12. Φιλίππου Βασίλειος 39
13. Ευσταθίου Αναστάσιος 39
14. Ξυριδάκης Παντελής 35
15. Καλαντζής Νεκτάριος 35
16. Μωραίτης Κωνσταντίνος 35
17. Αυλήτης Βαγγέλης 34
18. Ευσταθίου Κώστας 34
19. Σωφρώνης Γεώργιος 33
20. Ροκόφυλλου Άννα 33
21. Διάκος Ιωάννης 32
22. Οικονόμου Γεώργιος 32
23. Κωστάκης Μανώλης 32
24. Ζαμάνης Διονύσιος 31
25. Μπαντής Μιλτιάδης 31
26. Παπανικολάου Ευάγγελος 31
27. Τσικρικώνη Άννα -Μαρία 31
28. Κούπας Ευστάθιος 30
29. Λαγουδάκος Ιωάννης 30
30. Πρεκετές Χρήστος 30
31. Βλασσόπουλος Παντελεήμων 29
32. Τούντας Αντώνιος 26
33. Τρίγκα Νίκη 25

Αναπληρωματικοί
1. Κασαγιάννης Λάμπρος 23 ψήφοι
2. Βάρσος Βασίλειος 22
3. Ράντη Δήμητρα 22
4. Μουρτζής Δημήτριος 21
5. Φουρναράκη Μαρία 21
6. Κοσμοπούλου Αναστασία 20
7. Κάντζος Ιωάννης 18
8. Μιχαηλίδης Μιχάλης 18
9. Μιχαλοπούλου Μαρία 18
10. Σμυρνής Δημήτριος 18
11. Κρεμμύδα Ευτυχία 17
12. Γιαννάκος Νικόλαος 16
13. Οικονόμου Θεμιστοκλής 16
14. Γεωργιάκος Δημήτριος 15
15. Μπουρδάκου Κυριακή 14
16. Σάρκουλας Βασίλειος 12

Υποψήφιοι για το Εποπτικό Συμβούλιο (εκλέγονται 3)
1. Αβραμίδης Νικόλαος
2. Διάκος Ιωάννης
3. Τσικρικώνη Άννα –Μαρία

«Νέα Αυτοδιοίκηση»
Γιώργος Ιωακειμίδης, Πρόεδρος Π.Ε.Δ.Α., Δήμαρχος Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη

Εκλεγέντες Δήμαρχοι (2)
1. Γιώργος Ιωακειμίδης, Δήμαρχος Νίκαιας-Ρέντη, 46 ψήφοι
2. Ανδρέας Κονδύλης, Δήμαρχος Δήμου Αλίμου,28

Επιλαχόντες ( Κατά σειρά ψήφων που έλαβαν)
1. Ανδρούτσου Μαρία, Δήμαρχος Δήμου Αγίου Δημητρίου, 27
2. Μανιατόγιαννης Ξένος, Δήμαρχος Δήμου Βριλησσίων,24
3. Σταμούλης Γρηγόρης, Δήμαρχος Δήμου Μεγαρέων, 10
4. Βοσκόπουλος Χρήστος, Δήμαρχος Δήμου Καισαριανής,10

Εκλεγέντες Δημοτικοί Σύμβουλοι (2)
1. Καρύδης Δημήτρης, Δήμος Πειραιά 26 ψήφοι
2. Κουτελάκης Γιώργος, Δήμος Νέας Σμύρνης (πρ. Δήμαρχος) 16 ψήφοι

Επιλαχόντες ( Κατά σειρά ψήφων που έλαβαν)________________________________________
1. Σύρμα Θεοδώρα, Δήμος Αλίμου
2. Ιατρού Σταύρος, Δήμος Λαυρεωτικής, (πρώην Δήμαρχος)
3. Ξένου Μαρία, Δήμος Αλίμου

Εκλεγέντες Δημοτικοί Σύμβουλοι για την Γενική Συνέλευση της ΚΕΔΕ
(κατά αλφαβητική σειρά και όχι κατ΄εκλογή)
1. Αντζίνας Ιωάννης
2. Ιατρού Σταύρος
3. Καρύδης Δημήτρης
4. Κουτελάκης Γιώργος
5. Λαγουδάκης Αθανάσιος
6. Μαυραγάνης Αλέξιος
7. Μπακατσέλος Ιωάννης
8. Ξένου Μαρία
9. Σύρμα Θεοδώρα
10. Τσεμπέρης Χρήστος

«Ριζοσπαστική Αυτοδιοικητική Πρωτοβουλία»
Γρηγόρης Κατωπόδης, Δήμαρχος Δήμου Βύρωνα

Εκλεγείς Δήμαρχος (1)
1. Κατωπόδης Γρηγόριος (Δήμαρχος Βύρωνα)

Εκλεγέντες Δημοτικοί Σύμβουλοι (2)
1. Ηλιόπουλος Αθανάσιος (Νάσος) Δήμος Αθηναίων
2. Χριστούλη Ελένη, Δήμος Χαλανδρίου

Εκλεγέντες Δημοτικοί Σύμβουλοι Για την Γενική Συνέλευση της ΚΕΔΕ
(Κατ΄αλφαβητική σειρά και όχι κατ΄εκλογή/Δεν υπάρχουν μέχρι στιγμής στοιχεία σταυροδοσίας)
1. Βασιλόπουλος Αριστείδης
2. Ηλιόπουλος Αθανάσιος (Νάσος)
3. Καφατσάκη-Βλάχου Τίνα
4. Σαράντης Νικόλαος
5. Σταθόπουλος Ιωάννης
6. Χριστούλη Ελένη

«Αυτοδιοικητικό Κίνημα»
Σταύρος Τζουλάκης, Δήμαρχος Δήμου Νέας Σμύρνης

Εκλεγέντες Δήμαρχοι (2)
1. Ζενέτος Νικόλαος, Δήμαρχος Δήμου Ιλίου
2. Τζουλάκης Σταύρος, Δήμαρχος Δήμου Νέας Σμύρνης

Εκλεγείς Δημοτικός Σύμβουλος (1)
1. Γερουλάνος Παύλος, (Δήμος Αθηναίων). Σύμφωνα με πληροφορίες θα παραιτηθεί και θα καταλάβει τη θέση του , ο πρώτος επιλαχών , Αλέξης Σωτηρόπουλος , Δημοτικός Σύμβουλος Βύρωνα.

«Λαϊκή Συσπείρωση» (19 ψήφοι και 2 έδρες)
Δεν υπήρχαν υποψήφιοι Δήμαρχοι
Εκλεγέντες Δημοτικοί Σύμβουλοι (2)

1. Σίμος Ευάγγελος, Δήμος Πετρούπολης (πρ. Δήμαρχος)
2. Σταμέλος Ηλίας, Δήμος Καισαριανής, (πρ. Δήμαρχος)